Close

Porównywarka lokat

Porównanie lokat bankowych to proces, który warto przeprowadzić przed ostateczną decyzją co do produktu oszczędnościowego. Nie warto podejmować tej decyzji pochopnie – w końcu wpłacenie środków na depozyt oznacza rozstanie się z nimi na jakiś czas, bez możliwości bieżącego z nich korzystania. Ciężko jednak robić taki research na własną rękę, w oparciu wyłącznie o napisane skomplikowanym językiem regulaminy wszystkich dostępnych na rynku lokat – tych może być nawet kilkadziesiąt! Z kolei całkowite ufanie reklamom produktów, w których najczęściej wymienione są wyłącznie zalety danej oferty, bez wspominania o „gwiazdkach” czy „haczykach”. Nie wspominając już o fakcie, że każdy klient ma inne potrzeby, które spełnić mogą różne rodzaje depozytów. Aby ułatwić i zawęzić sobie poszukiwania, warto skorzystać z porównywarki lokat bankowych. Przyjrzyjmy się, jak działa to narzędzie.

porównywarka lokat

Co pokazuje porównywarka lokat?

Narzędzie to, w przeciwieństwie np. do rankingu lokat, pozwala klientowi na wyświetlenie wyłącznie tych ofert, które odpowiadają jego możliwościom. Za pomocą suwaka określa zakres kwot, jaką jest w stanie wpłacić na lokatę oraz terminowość interesujących go depozytów. Z punktu widzenia możliwości i potrzeb deponenta są to najważniejsze parametry lokaty. Następnie porównywarka lokat bankowych pokazuje, jakie produkty oszczędnościowe będą najkorzystniejsze dla podanych warunków. Domyślnie uszeregowane są one ze względu na oprocentowanie – im lepsze, tym wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.

Kiedy oczom użytkownika ukazują się wyłącznie te najbardziej spełniające jego oczekiwania lokaty, porównanie jest już o wiele prostsze, bo zawężone do minimalnej liczby ofert. Wówczas, poza wymaganą kwotą wpłaty i czasem trwania depozytu, pokazuje mu się przede wszystkim oprocentowanie danych propozycji oraz dodatkowe wymagania instytucji – jeśli tylko takie istnieją. W wielu przypadkach obok danej oferty w porównywarce lokat bankowych umieszczone są bezpośrednie linki do strony produktu, gdzie można złożyć dyspozycję jego otwarcia. Dla bardziej zainteresowanych i zdecydowanych dostępne są też odnośniki do pełnego regulaminu lokaty.

Porównanie powinno odbywać się nie tylko na poziomie samego oprocentowania, lecz także dodatkowych warunków. Dlatego porównywarka lokat bankowych również uwzględnia je w wynikach wyszukiwania. Sama stawka, choć potrafi skusić, nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o lokacie. Zanim ją otworzymy, trzeba mieć pewność, że mamy możliwość wypełnienia takich zobowiązań, oraz czy przede wszystkim – są one warte zachodu. Jeśli na przykład lokata, która zainteresowała nas swoją stawką, wymaga założenia konta osobistego, które z kolei wiąże się z ponoszeniem dodatkowych opłat albo warunkiem jest utrzymywanie na nim salda spoza naszego finansowego zasięgu, to jej zakładanie może zwyczajnie mijać się z celem. Bardzo powszechną praktyką banków jest udostępnianie lokat o największym oprocentowaniu tylko nowym klientom. Jeśli więc wcześniej podpisywałeś umowę lub miałeś depozyt w danej instytucji, to niestety, ale musisz się pożegnać z możliwością oszczędzania na tym konkretnym produkcie. W porównywarce lokat bankowych znajdziesz też informacje co do innych, mniej typowych danych dotyczących określonego depozytu. Dzięki temu zdobędziesz całą niezbędną wiedzę potrzebną do podjęcia przemyślanej decyzji – wszak chodzi tutaj o Twoje oszczędności!

Lokaty bankowe – porównanie warunków

W porównywarce lokat znajdziesz też informacje na temat kanału, przez który możesz założyć te depozyty. Klienci ceniący sobie wygodę z pewnością docenią te możliwe do otwarcia przez internet, telefon czy aplikację mobilną. Z kolei osoby, które chcą upewnić się co do ostatecznych warunków i potrzebują konsultacji z doradcą w banku, mogą wybrać tradycyjną metodę. Niektóre produkty oszczędnościowe można zaś założyć wyłącznie w jeden, określony sposób, co dla wielu potencjalnych deponentów, nieobytych z technologią, będzie kłopotliwe. Jest to więc kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę.

Porównanie lokat bankowych można jednak zawęzić nie tylko w kwestii wysokości kapitału czy czasu obowiązywania. Ważnym, zasygnalizowanym wcześniej parametrem jest konieczność posiadania konta osobistego w tym samym banku. Znalezienie ofert bez takiego warunku – w szczególności wśród wysokooprocentowanych produktów – może spędzić oszczędzającemu sen z powiek. Porównywarka lokat może więc, jeśli zaznaczysz taką opcję, pokazać Ci propozycje wyłącznie bez potrzeby zakładania rachunku czy innych, dodatkowych warunków.

Wysokość oprocentowania to jedno, ale jego rodzaj to zupełnie inna kwestia. Zapewne wszyscy możemy się zgodzić, że każdy oszczędzający preferuje wysokie stawki. Jednak wybór sposobu, w jaki odsetki są naliczane, to już kwestia indywidualnych preferencji klienta. Większość uwzględnionych w porównywarce lokat bankowych (i w ogóle w ofertach instytucji) produktów oszczędnościowych jest oprocentowana na stały procent. Taki mechanizm pozwala na poznanie dokładnej kwoty odsetek jeszcze na etapie wyboru oferty. Są to więc najłatwiejsze produkty do zestawiania w ramach porównania lokat bankowych. Z kolei w przypadku depozytów o oprocentowaniu zmiennym dokładna ostateczna suma nie jest znana, bowiem stawki na nich „naśladują” określony w zasadach oferty współczynnik. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje – te pierwsze to oczywiście wzrost oprocentowania względem lokat ze stałymi stawkami. Gorzej jednak, gdy stopy procentowe czy wskaźnik WIBOR, o które to najczęściej oparte jest to oprocentowanie, pójdą w dół – wówczas klient będzie musiał zaakceptować automatycznie obniżoną stawkę, co zaś nie będzie dotyczyć właściciela lokaty na stały procent. Aby uniknąć takich niespodzianek i wybrać faktycznie interesujące Cię oferty, zaznacz odpowiedni wybór w porównywarce lokat bankowych.

Nieco mniej typową, ale również przydatną funkcją jest zaznaczenie instytucji, w których chcesz założyć lokatę lub wykluczenie tych, w których nie chcesz lub nie możesz tego zrobić. Jeśli np. zależy Ci na depozycie w tym samym banku, w którym posiadasz już konto osobiste, albo oferta danej instytucji finansowej została Ci polecona przez znajomego, taki filtr może się okazać bardzo przydatny i pozwoli zawęzić oferty do takich, w których pojawią tylko preferowane przez Ciebie lokaty. Porównanie ich od razu staje się łatwiejsze!

porównywarka lokat bankowych online

Lokaty terminowe – porównanie. Sprawdź, jakie to proste!

Poza filtrami, ważną funkcją pojawiającą się w porównywarce lokat jest też sortowanie wyników. Kiedy po wybraniu właściwych opcji pojawią się wyłącznie te produkty oszczędnościowe, które najbardziej odpowiadają Twoim kryteriom, możesz je właściwie uszeregować, by porównanie lokat bankowych przebiegło jeszcze sprawniej. Domyślne sortowanie na samej górze pokazuje wyniki o najwyższym oprocentowaniu. Jest to dość intuicyjne, bowiem wszystkim oszczędzającym zależy na uzyskaniu jak najwyższej stawki, odpowiadającej za ostateczny zysk – po to przecież zakłada się lokaty bankowe. Porównanie to można jednak oprzeć o wysokość odsetek i uszeregować depozyty od tych, które oferują najwyższe. Inny sposób to ułożenie ofert pod względem wysokości wpłaty – od minimalnej bądź od maksymalnej czy też czasu trwania. Warto korzystać z takich opcji, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo znalezienia idealnej lokaty dla siebie.

Samo porównanie lokat bankowych może być oparte o dodatkowe narzędzia. Bardzo przydatnym i niezwykle praktycznym jest kalkulator odsetek. Pozwala on dokładnie sprawdzić jeszcze przed założeniem depozytu, jaki zysk będzie Ci się należał na koniec umowy. Jeśli więc wolisz operować na realnych liczbach zamiast danych dotyczących oprocentowania, to o to narzędzie powinieneś uzupełnić porównanie lokat bankowych. Kalkulator uwzględnia wszystkie najważniejsze parametry depozytu: początkowy kapitał, czas trwania (o którym oszczędzający często zapominają, próbując obliczyć zysk z lokaty), oprocentowanie oraz kapitalizację odsetek. Ten ostatni termin oznacza moment, w którym bank dopisuje zgromadzony na oprocentowanym produkcie zysk do początkowej wpłaty. W większości przypadków kapitalizacja odsetek na lokatach następuje raz, po ich zakończeniu, jednak są i takie, gdzie ma to miejsce więcej razy. Istotnym zagadnieniem w przypadku obliczania odsetek z depozytu jest uwzględnienie podatku Belki. Podatek od dochodów kapitałowych w Polsce, bo tak brzmi jego pełna nazwa, nałożona jest również na zyski z lokaty. Wynosi on 19 proc. otrzymanych odsetek. Kalkulator podaje więc dokładną kwotę netto, jaka trafia do Twojej kieszeni po zakończeniu umowy z bankiem.

Jakkolwiek porównywarka lokat bankowych jest narzędziem polecanym raczej dla osób o skonkretyzowanych już kryteriach i wymaganiach, tak oszczędzającym, którzy jeszcze nie wiedzą, jaki dokładnie produkt wybrać, na pewno przyda się też ranking depozytów. Jest to o wiele szersze zestawienie, również uwzględniające wszystkie najpotrzebniejsze do podjęcia decyzji informacje. Lektura rankingu lokat pozwoli niewprawionemu oszczędzającemu zapoznać się z obecną sytuacją na rynku tych produktów, a dzięki temu, że znajdujące się w nim dane są na bieżąco aktualizowane, nigdy nie ominą go żadne oferty specjalne i promocje. Jeśli więc jeszcze nie wiesz, jaki depozyt będzie pasował do Ciebie najlepiej, rozpocznij porównanie lokat bankowych od zapoznania się z tym zestawieniem, również dostępnym na naszej stronie.

Czym różnią się lokaty bankowe?

Słowem zakończenia kilka informacji na temat tego, jakie prawidłowości można zauważyć na rynku lokat bankowych. Choć sytuacja na nim zmienia się dość dynamicznie (dlatego też warto być na bieżąco z aktualnymi ofertami zawartymi w rankingu i porównywarce lokat), to pewne cechy charakterystyczne tych produktów można wyróżnić bez głębszego wnikania w konkretne propozycje.

Tym, co może najbardziej dotknąć potencjalnych klientów, jest wybór między zyskiem a możliwością korzystania z oszczędności. Lokaty bankowe wymagają bowiem zamrożenia gotówki, a obserwując sytuację na rynku można zauważyć, że im dłuższy czas trwania lokaty, tym wyższe oprocentowanie bank jest nam w stanie zaoferować. Ma to być swego rodzaju „otarcie łez” klientów, którzy muszą na dłużej rozstać się ze zgromadzonymi przez siebie środkami. Wyjątkiem są tu jednak promocje, które instytucje ogłaszają na określony czas, są więc w pewnym stopniu ograniczone. Do tego wspomniane wcześniej dodatkowe warunki, jak potrzeba założenia ROR-u, bycia nowym klientem czy wpłacenia wyłącznie nowych środków i zaczyna się wyjaśniać cena, jaką trzeba za taki atrakcyjny depozyt zapłacić.

Dlatego właśnie pierwsze porównanie lokat bankowych powinno rozpocząć się od określenia potrzeb i możliwości klienta. Jeśli nie lubisz się określać oraz wolisz zachować elastyczność, polegającą na korzystaniu z oszczędności na bieżąco lub dodawania do nich kolejnych środków, lepszym wyjściem będzie dla Ciebie konto oszczędnościowe. Rodzajów lokat bankowych jest jednak tak dużo, że o wiele łatwiej znaleźć wśród nich właściwie dopasowaną ofertę.