Close

Ranking lokat

Ranking lokat bankowych to nieoceniona pomoc dla osób, które zdecydowały się na tę formę oszczędzania, ale nie wiedzą jeszcze, na który konkretnie produkt powinny wybrać. W zestawieniu tym znajdziesz najlepsze lokaty bankowe, uszeregowane pod względem wysokości oprocentowania – na którym przecież zależy większości oszczędzających, bowiem to on pozwala na obliczenie ostatecznego zysku. Na co jednak warto jeszcze zwrócić uwagę? Postaramy Ci się to przybliżyć w niniejszym tekście.

ranking lokat

O czym mówi ranking lokat bankowych?

Zacznijmy od wywołanego już przed szereg oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym lepszą pozycję dany produkt zajmie w naszym rankingu najlepszych lokat. Patrząc na zestawienie i widząc na jego pierwszych miejscach depozyty, możesz być zdumiony aktualnie obowiązującymi stawkami. Największy wpływ mają na to stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, które obecnie są na rekordowo niskim poziomie. Jeśli taki stan rzeczy zachowa się na dłużej, to oszczędzający nie mają co liczyć na podwyżkę stawek na lokatach dostępnych w regularnej ofercie instytucji.

Co innego promocje. O tak, takie specjalne oferty znajdziesz również wśród produktów bankowych! Podobnie jak te w sklepach, są one ograniczone czasowo, ale można wyłowić z nich prawdziwe perełki. Takie oferty również uwzględniamy, tworząc ranking lokat bankowych – często są one zdobywcami najwyższych miejsc w zestawieniu. W zdecydowanej większości przypadków są to depozyty krótkoterminowe, które można założyć tylko raz, a na dodatek mogą być obwarowane innymi dodatkowymi wymogami banków, o których wspomnimy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

Zdecydowana większość pozycji w rankingu lokat bankowych (i w ogóle w ofercie banków) to produkty oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu. Gdy umieszczasz swoje środki na takim depozycie, to masz pewność, że jego stawka będzie taka sama do końca obowiązywania umowy. Nawet jeśli zmienią się stopy procentowe albo bank obniży lub podwyższy stawkę na tej konkretnej lokacie proponowanej dla pozostałych klientów, Twoje pieniądze będą procentowały według stawki obowiązującej w momencie zakładania lokaty. Jest to więc bezpieczne rozwiązanie, gwarantujące pewny zysk i to o wysokości możliwej do obliczenia jeszcze na etapie wybierania właściwego dla Ciebie rozwiązania.

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że lokaty oferujące najwyższy zysk to najlepsze lokaty? Ranking dostępny na naszej stronie, uwzględniający depozyty o stałym oprocentowaniu, to najprostsza wskazówka do ofert gwarantujących najbardziej atrakcyjne odsetki.

Jaka jest najlepsza lokata bankowa?

Ranking depozytów może niekoniecznie da Ci jednoznaczną odpowiedź na zadane powyżej pytanie, ale z pewnością pomoże wybrać produkt najbliższy Twoim możliwościom i oczekiwaniom. Dla każdego klienta pod pojęciem „najlepsze lokaty bankowe” mogą kryć się bowiem różne propozycje. Ale zacznijmy od podstaw. Czym, poza oprocentowaniem, różnią się te produkty oszczędnościowe?

Przede wszystkim – nie każdą dowolną kwotę możesz wpłacić na lokaty. Ranking, który publikujemy na naszej stronie, uwzględnia i ten parametr. Bank w przypadku każdego depozytu podaje minimalną i maksymalną kwotę, jaka może się na nim znaleźć. Zazwyczaj jest to co najmniej 1 tys. zł, ale są i takie lokaty, które dopuszczają wpłacenie nawet kilkuset złotych. Z drugiej strony minimalną kwotą depozytu na innej ofercie może być nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy! Na szczęście ranking najlepszych lokat podaje te informacje w bezpośredni i czytelny sposób. Dlatego zanim już się na jakąś zdecydujesz, upewnij się, że kwota Twoich oszczędności nie przekracza lub jest wystarczająco wysoka, by wpłacić ją na daną lokatę.

A skoro już jesteśmy przy początkowych kwotach depozytu, warto wspomnieć o tzw. dywersyfikacji inwestycji. Jeśli masz do ulokowania wysoką kwotę, najbezpieczniejszym wyjściem będzie jej podzielenie i umieszczenia na kilku depozytach. Dlaczego? W dość mało prawdopodobnej, ale możliwej sytuacji ogłoszenia niewypłacalności przez bank, zgodnie z zasadami gwarancji depozytów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, klient otrzymuje umieszczone na lokacie pieniądze, ale do równowartości kwoty 100 tys. euro. Jeśli Twoje oszczędności ją przekraczają, najrozsądniejszym wyjściem będzie zdeponowanie ich na kilku różnych produktach.

W naszym rankingu lokat terminowych premiujemy te depozyty, które dają największą rozpiętość możliwych do wpłacenia kwot. Przez to są one dostępne dla większej liczby klientów. Dlatego im większy zakres początkowych sum, tym wyżej dany produkt znajduje się w naszym rankingu lokat online.

lokaty terminowe

Czas to pieniądz, czyli ranking lokat terminowych

Żadne porównanie lokat bankowych nie będzie pełne bez ich podziału na depozyty długo- i krótkoterminowe. Oba te typy mają swoje wady i zalety. Ciężko więc jednoznacznie powiedzieć, w gronie których znajduje się najlepsza lokata bankowa, ale można wyróżnić pewne cechy charakterystyczne, które naprowadzą Cię na odnalezienie tej właściwej.

Ranking lokat długoterminowych zawiera depozyty zawierane na 12 miesięcy lub dłużej. Powinny się na nie decydować osoby, które są stuprocentowo pewne, że w tym czasie nie będą potrzebować zgromadzonych oszczędności. Wszystko dlatego, że zerwanie każdej lokaty przed czasem – nie tylko na długi termin – wiąże się z utratą odsetek. Co prawda są depozyty, które dają taką możliwość, nie można ich jednak uznać za stałe punkty w bankowych ofertach. Z drugiej strony, długie rozstanie z gotówką będzie dobrym pomysłem dla osób chcących zaoszczędzić pewną kwotę, ale nie są w tych działaniach konsekwentni i nie mogą się powstrzymać przed „podbieraniem” niewielkich sum. Jednak największą zaletą tych depozytów jest fakt, że oferują one najlepsze stawki bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Na pewno docenią je więc miłośnicy niezależności i braku zobowiązań. Jeśli ten opis dotyczy Ciebie, to właśnie takich propozycji szukaj w rankingu lokat bankowych.

Trwające krócej niż rok produkty oszczędnościowe to lokaty krótkoterminowe. Często znajdują się one na szczycie rankingu najlepszych lokat. To ich bowiem zazwyczaj dotyczą wspomniane wcześniej przez nas promocje. Można na nich znaleźć nawet dwa razy wyższe oprocentowanie niż na takich, których założenie nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków! To również przepis na szybki zysk dla osób mających zaplanowane na najbliższy czas większe wydatki. A jeśli będziesz chciał kontynuować oszczędzanie, zawsze możesz założyć kolejną lokatę. Niestety, jeśli skorzystasz z oferty promocyjnej, to prawdopodobnie nie będziesz już w stanie otworzyć takiego depozytu następny raz. Dlatego tym bardziej przyda Ci się ranking lokat krótkoterminowych, by móc szybko znaleźć kolejną atrakcyjną ofertę.

Z terminowością depozytów wiąże się też ich odnawialność. Działa to w ten sposób, że po zakończeniu pierwszej lokaty następuje kapitalizacja odsetek i dopisanie ich do początkowego kapitału, który wpłacany jest na kolejny produkt oszczędnościowy. Brzmi korzystnie, bowiem zwalnia to klienta z poszukiwania następnego depozytu. Problem w tym, że ta „nowa” lokata jest oprocentowana o wiele gorzej niż ta pierwsza. Krótko mówiąc, nie są to najlepsze lokaty. Ranking uwzględnia również informację, czy dany depozyt jest odnawialny, byś mógł podjąć świadomą decyzję co do przyszłości swoich finansów.

Ranking lokat bankowych dla klientów o wyjątkowych potrzebach

Wybór lokat bankowych jest tak duży, że nawet, jeśli „standardowe” depozyty nie są w stanie spełnić Twoich oczekiwań, to dzięki rankingowi najlepszych lokat z powodzeniem odnajdziesz produkt dla siebie. To dobre miejsce, by przedstawić też najczęściej wymagane przez banki dodatkowe obostrzenia, które są „ceną” za stosunkowo wysoką stawkę.

Często niezbędnym warunkiem, jaki bank stawia przed klientem chcącym założyć lokatę, jest albo posiadanie konta w tej samej instytucji, albo jego założenie przy otwieraniu depozytu lub odpowiednio wcześniej. Zazwyczaj jest to też konkretny typ rachunku. Wymóg posiadania konta osobistego może być dla wielu klientów dość kłopotliwe, tym bardziej, jeśli z określonym ROR-em związane są kolejne zobowiązania – np. dodatkowe opłaty za kartę czy korzystanie z bankomatów. Nic więc dziwnego, że ranking lokat bez konta bankowego cieszy się tak dużym zainteresowaniem potencjalnych deponentów. Na najwyższych pozycjach takiego zestawienia znajdą się w przeważającej części produkty na długi termin. Ponieważ to one pod względem oprocentowania są najkorzystniejsze w porównaniu do ich odpowiedników na kilka miesięcy, to najczęściej one będą przewijać się w rankingu lokat bankowych bez konta – choć nie jest to sztywna reguła.

Przeglądając porównanie lokat bankowych i towarzyszące poszczególnym ofertom warunki z pewnością zauważyłeś, że wiele z nich skierowana jest do nowych klientów. To nie przypadek. Często też te propozycje znajdują się o wiele wyżej w rankingu niż produkty dla osób już korzystających z usług danej instytucji. To sprytny sposób banków na przyciągnięcie nowych klientów, odbywający się niestety ze szkodą dla tych obecnych. Z warunkiem tym wiąże się z kolei fakt, że po jednorazowym skorzystaniu z danej lokaty dany deponent nie jest już nowym klientem, a to oznacza, że ten musi poszukiwać kolejnego produktu.

ranking lokat online

Lokatę obecnie można założyć przez internet lub aplikację mobilną. I choć w większości przypadków jest to tylko ułatwienie dla klienta, który ma możliwość złożenia dyspozycji otwarcia depozytu bez wychodzenia z domu, to może zdarzyć się tak, że jedna z tych metod jest premiowana wyższym oprocentowaniem. Dlatego warto śledzić ranking lokat online, by mieć świadomość takich bonusów. W taki sposób można bowiem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Z kronikarskiego obowiązku musimy wspomnieć, że na niektórych stronach internetowych można znaleźć też ranking lokat walutowych. To cenna wskazówka dla osób oszczędzających w obcym pieniądzu – np. dostających w takiej postaci stałe wynagrodzenie lub inne świadczenia. Te cieszące się największą popularnością to depozyty w dolarach, euro czy funtach brytyjskich. Występują one jednak zdecydowanie rzadziej niż lokaty w złotych oraz mają mniej atrakcyjne oprocentowanie niż te zakładane w rodzimej walucie. Jeśli jednak interesuje Cię tego typu lokata, ranking z pewnością ułatwi Ci wybór tej odpowiedniej.

Tak szeroki wybór depozytów powoduje u Ciebie zawrót głowy, a sama myśl o wybieraniu lokaty zniechęca do oszczędzania? Uspokajamy – przejrzymy najatrakcyjniejsze oferty za Ciebie! Ranking lokat terminowych, który znajdziesz na naszej stronie, zawiera aktualne produkty z bankowych propozycji dla oszczędzających. Najważniejsze informacje w pigułce oraz wyszczególnienie obowiązkowych do spełnienia warunków – to sprawia, że ranking lokat bankowych powinien być pierwszym miejscem, do którego zajrzysz przed dokonaniem właściwej decyzji!